Bilgisayarda Site Engelleme Nasıl Olur?

In Nasıl Yapılır?

Günümüzde gerek sosyal medya gerekse bazı web siteleri üzerinden yayınlanan içerikler çocuklar için uygunsuz olabiliyor. Bu konu da ebeveynler ise bu tip siteleri bilgisayarından engelleyip çocuklarının bu siteleri ziyaret etmelerini engellemek istiyor. Ebeveynler için bu işlemi bilgisayarınız üzerinden nasıl yapabileceğinizi, yani bir web sitesini nasıl engelleyeceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Bir web sitesine erişimi engellemek için bir çok yol bulunur. Bunlar; bilgisayar üzerinden engelleme, tarayıcı üzerinden engelleme ve modem arayüzünden engelleme olarak sıralayabiliriz.

Bir web sitesine erişimi engelleme alternatiflerinden biri olan modem üzerinden engelleme daha komplike işlemler gerektirdiğinden en kolay yöntem olan bilgisayar üzerinde yapılacak ufak bir ayar değişikliği ile istediğiniz web sitesini nasıl engelleyeceğinizi ve bu işlemin karışık gelmesi durumunda ufak bir uygulama ile bu işlemi nasıl yapabileceğinizi de aktaracağız.

1- Bilgisayardan Programsız Web Sitesi Engelleme

Tüm Windows versiyonlarında kullanabileceğiniz bir yöntem olan yazımıza başlayalım.

İnternette dolaşma aslında ir bilgisayarın alan adlarını ip adreslerine çevirmesi ile gerçekleşir. Bu ip adreslerinin bulunabilmesi için Windows’da Hosts adında bir ayar dosyası bulunur. Dolayısı ile bu dosyayı düzenleyerek, herhangi bir web sayfasına erişilmesini de engelleyebilirsiniz. Bu işlem için şu adımları takip edebilirsiniz.

  1. C:\Windows\System32\drivers\etc\ klasörüne gidin.
  2. Hosts adındaki dosyayı not defteri veya benzeri bir program ile açın.
  3. Engellemek istediğiniz web sitesi adresini dosyanın en sonuna yeni satır şeklinde ekleyin.

Örnek olarak youtube.com sitesini engellemek için şu eklemeyi yapıyorsunuz:

127.0.0.1 www.youtube.com

Düzenlemeyi yaptıktan sonra dosyayı kaydedip kapatın. Bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatın ve sonrasında yazmış olduğunuz web sitesinin açılmadığını göreceksiniz. Farklı siteler için de yine satır satır olacak şekilde eklemeleri yapabilirsiniz.

2- Bilgisayardan Program ile Web Sitesi Engelleme

Bilgisayarınızdan girilmesini istemediğiniz internet sitelerini kolaylıkla site engelleme programı ile engelleyebilirsiniz. Engellemeyi istediğiniz siteleri küçük bir program ve basit adımlar ile uygulayabilirsiniz.

Pc Den Site Engelleme Programı

Programı Buradan indirebilirsiniz. 

Programın kullanımı ise sadece engellemek istediğiniz sitenin adresini programın Site Girişi bölümüne yazmanız ve ardından yasakla butonuna basarak sitenin erişimini PC’nizden engelleyebilirsiniz. Programın sağ tarafında ise engellenen siteleri bulabilirsiniz.

You may also read!

KOBİ’ler İçin En Önemli 4 Facebook İpucu

Facebook, yaklaşık 3.7 milyon aktif kullanıcısı olan en büyük sosyal ağdır. KOBİ'ler için potansiyel müşterilere ulaşmanın veya mevcut müşterilerle

Read More...

Paypal Yeni Güvenlik Özelliğini Etkinleştirdi

İki faktörlü kimlik doğrulamasını, oturum açmak için PayPal kullanıcısı olarak kullanan herkes, klasik SMS'i şimdiye kadar kullanmak zorunda kaldı.

Read More...

Yeni Xiaomi Mi Band 4 Hakkında Detaylar

Çinli Xiaomi şirketinin Mi Band 3'ü dünya çapında en başarılı spor izleyicilerinden biri ve hala birçok spor tutkunu listesinde

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu