Chrome, Şifreniz Güvenli Mi Değil Mi Kontrol Edecek

In İnternet
google chrome

Google, paylaştığı Chrome uzantısı “Password Checkup” ile şifrelerinizin güvenliliğini kontrol ederek size bilgi verecek. Amaç veri açığı hatası nedeni ile ortaya çıkan 4 milyar kimlik bilgisini korumaya almak.

Google’ın yayınladığı “Password Checkup” uzantısını tarayıcınıza kurduğunuzda, belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı/parola kombinasyonunu inceleyerek size “güvenli değil” uyarısı verecek.

Şayet belirlenen şifre yetersiz ise uygulama bilgilerinizi değiştirmeniz konusunda uyarı verecek. Konu ile ilgili olarak Google, akıllara gelebilecek güvenlik sorunlar için paylaştığı blog yazısında, Password Checkup’ın bu iş için çoklu karma kontrolü adı verilen bir tekniği kullandığı belirterek; uzantının çalışma mantığını kullanıcı adı ve parolasının Google üzerinden veri ihlallerine bakarak aradığını ve bu sırada güvenli olmayan kullanıcı adı ve şifreleri de sızdırmadığı açıklandı.

Google, Password Checkup uzantısının davaya söz konusu olabileceğini ve kullanıcılar için çok fazla sıkıntı çıkarmayacağını söylerken uzantının zayıf şifreler konusunda sürekli uyarı vererek kullanıcıyı sıkmayacağını, asıl işinin güçlü parolalar oluşturmak olduğunu da belirtti.

Ayrıca, uzantıyı yüklemeden şifrelerinizin güvende olup olmadığını HaveIBeenPwned üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

You may also read!

KOBİ’ler İçin En Önemli 4 Facebook İpucu

Facebook, yaklaşık 3.7 milyon aktif kullanıcısı olan en büyük sosyal ağdır. KOBİ'ler için potansiyel müşterilere ulaşmanın veya mevcut müşterilerle

Read More...

Paypal Yeni Güvenlik Özelliğini Etkinleştirdi

İki faktörlü kimlik doğrulamasını, oturum açmak için PayPal kullanıcısı olarak kullanan herkes, klasik SMS'i şimdiye kadar kullanmak zorunda kaldı.

Read More...

Yeni Xiaomi Mi Band 4 Hakkında Detaylar

Çinli Xiaomi şirketinin Mi Band 3'ü dünya çapında en başarılı spor izleyicilerinden biri ve hala birçok spor tutkunu listesinde

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu